Vergi Kimlik Numarası

Vergi numarası, Türkiye’deki her kayıt ve finansal işlem için önemli bir kimlik numarasıdır. Vergi Dairesinin vereceği vergi numarası on haneli bir sayı olmak üzere kişilere verilecektir. Türkiye’ye çalışmak, yaşamak veya finansal işlem yapmak için gelen yabancılar, Potansiyel Vergi Numarası başvurusunda bulunabilirler. Potansiyel Vergi Numarası en yaygın olarak banka hesabı açmak, Türkiye’de mülk satın almak, kamu hizmetlerine abone olmak, sigorta yaptırmak (özellikle Türk Vatandaşlığına başvururken), sağlık hizmeti almak, noterlik işlemleri yapmak, oturma izni başvurusu yapmak ve benzeri işlemlerinde kullanabilmek adına alınmaktadır.

Türkiye’de vergi kimlik numarası başvurusu oldukça basittir. Yerel bir vergi dairesine gitmeniz gerekmektedir. Başvurmak için nüfus cüzdanınızı veya pasaportunuzu ve pasaportunuzun bir kopyasını yanınızda götürmeniz gerekecektir. Fotokopi üzerine Türkiye’deki adresinizi ve anne ve babanızın isimlerini yazmanız gerekmektedir. Kayıt ücretsizdir,işlem için sizden ücret alınmayacaktır. Vergi numaranız için başvurduğunuzda vergi numarası başvurunuz tüm Türk finans kurumları tarafından izlenecektir. Örneğin bu kurumlardan biri bankalar olacaktır yani bu sebeple banka hesabı açabileceksiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, sadece yerel bir Vergi Dairesi’ni ziyaret ederek bir vergi numarası alabilirsiniz. Tüm bu uygulamalar sadece kısa bir sürenizi alacaktır. Vergi Kimlik Numaranızı aldıktan sonra gerekli tüm işlemlerinizi yapabileceksinizdir.

Görüşmeyi Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Bilgi almak istiyorum.