Döviz Alım Belgesi

Döviz alım belgesi yabancı alıcı tarafından tapu müdürlüğüne gidilip, satış işlemi yapılmadan önce dövizin Merkez Bankasına satılmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankada satıldığına dair gösterilen bir belgedir.

Yabancı kişiler Türkiye’de bir taşınmaz alırken satış işlemlerınde döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir. Henüz vatandaşlığı bulunmayan kişilerin Türkiye’de satım alacakları gayrimenkullerin ödemelerini döviz üzerinden ödemeleri gerekir ve de döviz bozdururken satış bedeli kadar döviz bozdurduklarına dikkat etmeleri gerekecektir aksi taktirde esas alınmayacaktır ve uygunluk belgesi başvurusunda bulunurken kabul sağlamayacaktır.

Döviz alım belgesinin Tapu Müdürlüğünce kabul edilebilmesi için, adına döviz bozduran kişi adı soyadı, pasaport numarası ya da kimlik numarasını, alış yapılan dövizin ABD dolar karşılığını ve de bu işlemin “Sermaye Hareketleri Genelgesinin 13 üncü maddesi” kapsamında yapıldığını gösteren bir ifade yer almalıdır. Döviz alım işlemi sadece yabancı başvurucu tarafından yapılması zorunluluğu yoktur. Yabancı kişinin kendisi olmak üzere, gayrimenkulun satıcısı ve bunların vekilleri ya da temsilcileri tarafından da yapılması mümkün olacaktır.

Döviz alım belgesi çeşitli nedenlerle gerekli olabilmektedir. Özellikle Türk Vatandaşlığı başvurusunda bulunan yabancı kişiler için döviz alım belgesi şarttır. Gerek gayrimenkul edinme süretiyle vatandaşlık edinme ya da vatandaşlığa sebep olmayacak satın almalarda, döviz alım belgesini almak zorunludur. Öncesinde alınmış olan taşınmazlardaki ödemeler geçerlilik sağlayacaktır. Yabancı kişiler, satın alınan tarihini belgelenmiş bir şekilde Merkez Bankasına götürülerek döviz alım belgesini alabilecektir.

Görüşmeyi Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Bilgi almak istiyorum.